Knihovna | Inzerce | Diskuse | Fotogalerie | Výstavy | Kontakt | Odkazy | Euroinfo | Uživatelé

RSS

Stará diskuse

Vyhledavac

Diskuse o sklípkanech a jiných potvůrkách
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 RSSRSS NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 
Zákaz pavouků v Polsku
Jdi na stránku 1, 2  Další

Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Freya

PříspěvekZaslal: po listopad 10, 2008 8:12 pm    Předmět: Zákaz pavouků v Polsku Odpovědět s citátem

Od 15. listopadu letošního roku má v Polsku platit zákaz chovu následujících druhů:

Ctenidae spp
Loxosceles spp
Ceratogyrus spp
Poecilotheria spp
Pterinochilus spp
Atrax spp
Trechona spp
Macrothele spp
Conothele spp

Údajně by k tomuto dni měli chovatelé odevzdat svoje pavouky náležící do uvedených rodů úředníkům nebo zoologickým zahradám, a to bez náhrady Shocked

Informace mám z druhé ruky, takže pokud jste někdo lépe informován, klidně mě opravte.

Všimněte si praštěného výběru zakázaných rodů.

Vypadá to, že po zavedení podobného zákazu v jedné spolkové zemi Německa máme v blízkém okolí další policejní stát. Co k tomu dodat, je to hrůza Evil or Very Mad

Můžeme jenom doufat, že ČR bude podobným tlakům nadále odolávat...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jean-Jacques

PříspěvekZaslal: út listopad 11, 2008 11:37 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Laughing , nemyslím si, že by se tohle dalo nazvat policejním státem, ale musím s nimi souhlasit, sice nevím, jak jsou jedovatí, člověk si však musí uvědomit, že nečím, co chová doma jen tak může někoho ohrožovat. Například jsem byl na jedné burze svědkem jak si nějaký tak možná 14ti letý kluk kupoval štíry z rodu Androctonus a ještě Leiurus quinqestriatus a svému přiskříplému kamarádovi říkal že doma říká, že jsou neškodní. Samozřejmě prodejce vůbec nezajímalo kolik dotyčnému vlastně je, jen aby si namastil kapsu. Určitá omezení jsou určitě namístě, ovšem ne naprostý zákaz. Stačilo by někjaké osvedčení, nebo prostě kontrola, která zjistí, jestli jsou teraria dobře zabezpečena a jak jsou zvířata chována, jak je tomu běžně u jiných nebezpečných zvířat; u nás však jedovatí bezobratlí do tohoto seznamu nepatří. Je tedy nezbytné oprostit se sociálního optimismu a podívat se na problém jaký skutečně je. Asi nikdo by nebyl příliš nadšen, kdyby se na pískovišti, kde si hrají jeho děti, proháněly 30 cm Scolopendry. A když čtu, jak zde tak i jinde, různé dotazy typu jaký štír je nejjedovatější a kolik stojí a kde se dá sehnat a vidím stránky nějakých deprivantů, co si točí na video jak jejich chovanci loví dospělé myší, pokud kořist uteče tak jí ještě hází přímo před chovance, berou to jako tu největší zábavu a ještě se tím chlubí a ukazují to všem okolo, tak se nedá říct nic jiného, než že by tyto zpřísňující zákony měly platit i zde.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovi WWW stránky
Freya

PříspěvekZaslal: út listopad 11, 2008 12:32 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Nemyslím si, že kvůli existenci frustrovaných puberťáků, co potřebují úplně nejjedovatějšího pavouka, by se měl všem zakázat třeba chov Poecilotherií.

To je prostě tmářství a vede to k tomu, že zatímco v normálních státech dělají chovatelé a experti pokroky ve výzkumu těchhle druhů (a teď nemyslím jen vědecké instituce, ale i třeba odchovy "obtížnějších" druhů u amatérů), tak v zemi se zákazem se prostě nezjistí nic.

Poměr nehod s jedovatými bezobratlými je i v zemi bez restrikcí, jako je ČR, ve srovnání třeba s nehodami u psů úplně směšný.

Kontroly ze strany úřadů se fakt bojím, protože to nikdy nebude rozumná kontrola od korektního proškoleného pracovníka, jakou by si třeba Jean-Jacques představoval. Budou to dělat omezení a nevzdělaní lidé, pro které je obří chlupatá tarantule jako obří chlupatá tarantule, rozdíl mezi grammostolou a poeckou je jim šumafuk, a prostě to zakážou všechno. Chápou totiž chov křečka nebo andulky, ale pavouk přece zabíjí pohledem, a proto by se měl počet takových nebezpečných monster omezit... Confused

Seznam zakázaných druhů v Polsku to velice dobře ilustruje - ten, kdo seznam sestavoval, o tom má velice okrajové ponětí, asi si něco přečetl na internetu. Podle jakého klíče byly vybrány tyhle tři jedovatější rody Theraphosidae a ne třeba Stromatopelma, Ornithoctonus a Hysterocrates, to asi nikdo neví...
Jean-Jacques

PříspěvekZaslal: út listopad 11, 2008 12:54 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Já se o pavouky nezajímám, ale pokud je to jak říkáš, tak to asi moc dlouho platit nebude, zvedne se určitě vlna odporu a posléze se doberou skutečnosti. K těm pokrokům, nevidím to zas jako tak důležitou věc aby to výrazně snížilo výsledky, aby nějaké výsledky, které se dají brát jako skutečná vědecká práce byly, je zapotřebí určitých znalostí a vybavení, které z knižky "pavouci" určitě nikdo nevyčte a s pinzetou vruce neodhalí. Nějaké pokroky určitě u amaterů mohou nastat, ale obávám se, že v našich krajích je to tak ojedinělé, že se to ani nedá brát jako hodnota a argumentovat s tímto faktem je zcestné. Určitě by ty kontroly nebyly tak hrozné Silenced . Jak jsem říkal, o pavouky se nazajímám, ale nedomnívám se, že by ten seznam dělal nějaký úředníček, pokud to neudělá odborník, tak nevím, proč by to nemělo být bráno jako něco napadnutelného. Stačí počkat.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovi WWW stránky
Freya

PříspěvekZaslal: út listopad 11, 2008 1:14 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Z knížky "pavouci" možná až tak moc nevyčteš, ale odhalení s pinzetou v ruce bych nepodceňovala Wink Třeba pro mě jsou takové dílčí objevy jedním z důvodů, proč pavouky dělám...

Proto je mi líto podobně založených lidí v Polsku, kteří třeba věnovali několik let Poeckám, a teď by měli všechny svoje vypiplané metalliky věnovat nějaké zoologické zahradě, kde je během několika měsíců utrápí v mizerných podmínkách.
Jean-Jacques

PříspěvekZaslal: út listopad 11, 2008 1:36 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Já si myslím, že jim je stejně nedají, budou je doma schovávat potají pod postelí, nakonec je napráskají, stanou se z nich disidenti a odstěhují se třebá k nám, kde máme tu svobodu. Very Happy
Dobby

PříspěvekZaslal: út listopad 11, 2008 10:00 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

JA osobne bych takovyhle blbosti vubec neresil, nechapu jak nekdo muze zakazat chovat takovehle sklipkany v celym state. Jo treba bych to u tehle sklipkanu omezil vekem, protoze jsou to nebezpecny pavouci a vlastne se daj pouzit jako "zbran" ale zakazat uplne je hloupost. Jen by me zajimalo, kdyby se tohle zavedlo u nas v CR, kdo se zbavi svych Poecek? Rekl bych ze jen ty co maj zbytecny strach a kazdej to bude chovat na cerno... tohle jsou zakazy, ktery vymejslej lidi co o tom nic nevedi...
Yokotashi

PříspěvekZaslal: st listopad 12, 2008 12:56 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Jean-Jacques: kontroly a urednici ... hmm byl jsi nekdy s autem na STK? Nechaval jsi nekdy podepsat plany na fabriku od Jihoceskych matek (jejich spolecne IQ je mozna stejne, jako IQ jedne poecky)? Nebud naivni.

Bude to delat nejaky deprivovany urednik, co o tom nebude vedet vubec nic a jediny vysledek bude, ze budes mit predepsano chovat pavouky v extramne predrazenych terrarich firmy XY (ktera dnes mozna a ni neexistuje), ktera budou sice stat za hovno, ale za to budou mit stempl, ze jsou "bezpecna". Skonci to kontrolou, zda nemas nejakeho pavouka v terrarku, co sis lepil sam.

Povaz, ze odbornici na problematiku napriklad zaridili, ze v CR je chranen bobr obrovsky (vyhynul v pleistocenu), zatimco bobr evropsky chranen neni. No proste trosku preklep.

Tve napady jsou ja ko komunismus - hezky to vypada, ale jak se to realizuje ...

Co se tyka vyzkumu, tak vyzkumaky nemaji prachy, nemaji na to, aby mely dostatecne velky genofond (alespon 500 jedincu) od kazdeho z 900 druhu theraphosidae, pokud maji, tak nemaji cas sledovat ty pavouky jednotlive - jak zijou a tak. Jsou veci, ktere vyzkumak udela a clovek doma ne. A pak jsou veci, kterych si vyzkumak nevsimne, ale jeden z tisicu lidi, kteri maji pavouka doma ano. Je to podobne, jako SETI@HOME - lidi na to maji mnohem vic casu. Navic kdo si myslis, ze prijde na to, jak odchovat pavouky - vyzkumak? Kdo by to delal a proc na 900 druzich paralelne ... az je nejaka ekologicka katastrofa vyhubi v jejich lokalite, tak nezbyva, nez doufat, ze jich bude v chovech dost (a nepribuznych) a ze je budeme umet odchovat ...

Drzim Polakum palce, at se neboji emigrovat k nam.

Az zakazou poecky u nas, tak (potom, co udelali s autama) zacnu velmi vazne uvazovat, jestli bych se preci jen nedokazal naucit nemecky alespon na urovni: "ja chtit jist" a "ja u vas programovat", i kdyz jsem na jazyky ECHT blbej.
Jean-Jacques

PříspěvekZaslal: st listopad 12, 2008 1:50 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Jo, souhlasím, je to tak, asi jsem se nechal unést a projektoval do uřednictva svůj subjektivismus. Navíc jsem vášnivý diskutér. Very Happy . Ale i tak Na mých slovech trochu pravdy bude.
Freya

PříspěvekZaslal: st listopad 12, 2008 2:59 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

citace:
jsou to nebezpecny pavouci a vlastne se daj pouzit jako "zbran"

"Mám s sebou pavouka a nebojím se ho použít!" Very Happy

IMHO by to moc nefungovalo, on ani ten agresivní pavouk v 90% případů nekousne a radši se půjde schovat. Typicky třeba ty poecilotherie, ty udělají všechno pro to, aby se schovaly nebo zdrhly, až do výhružného postoje jdou, až když není zbytí.

Jeden vědec v 19. století chtěl zjistit nebezpečnost jedu tuším B. emilia nebo něčeho podobného přímo na sobě. Přimět pavouka, aby kousnul, se mu podařilo po 6 hodinách intenzivního snažení Smile A stejně to prý za moc nestálo...
Dobby

PříspěvekZaslal: st listopad 12, 2008 4:58 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Jen si z toho delej srandu... Tim ze se to da pouzit jako zbran v uvozovkach je, ze s tim muzes ohrozit jinyho cloveka a to ze pavouk za ty tvoje chovatelsky vypocitany procenta nic neudela, by me moc neuklidnilo a nikdy nevis, co pavouk muze udelat. To si muzu hodit desetistenou koskou a kdyz padne cislo pod devadesat, tak ho muzu chytat do ruky, protoze mam jintotu ze me nekousne... Rekl bych ze se nikdy neda rict, co udela a ja pulka mejch Poecek co mam doma se stavej do obranyho postoje jen po otevreni terarka a vazne nechci zkouset, co pak budou delat ( ikdyz hnizda maj, tak se jim utikat moc nechce )...
Freya

PříspěvekZaslal: st listopad 12, 2008 5:02 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Já neříkám, že poecka je bezpečná a že si s ní není třeba dávat pozor. Říkám jenom, že když ji na někoho pustíš se slovy "Pavouku, trhej!", tak že to téměř jistě nevyjde Wink

Kdybych potřebovala zbraň a měla na výběr pavouka a polévkovou lžíci, tak bych si asi vybrala tu lžíci...
Dobby

PříspěvekZaslal: st listopad 12, 2008 5:05 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

No urcite jsem to nemyslel, ze mu das rozkaz a budes cekat... ale treba kdyz ho k nekomu pustis, kdo o tom nevi vubec nic a normalne se pavouku neboji. Tak se ho muze snazit chytit a to by nemuselo dopadnout blbe, nebo na nej omylem trochu slapnout, lehnout a buh vi co, moznosti je hodne, takhle jsem to myslel . Confused
Freya

PříspěvekZaslal: st listopad 12, 2008 5:14 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

To je pravda, člověk se musí ze všech sil snažit zabránit pavoučím útěkům, i když většinou je v ohrožení pavouk, a ne okolí. Navíc mám experimentálně ověřeno, že jediní pavouci, kteří mají opravdu tendenci zdrhat, prokousávat pletiva, dělat díry v plastech a zvětšovat mezery v dvířkách, jsou Theraphosinae, tedy američtí zemáci, kteří nejsou nebezpeční. Stromáci a další berou roha jenom tehdy, když tam ta díra už je a je dost velká, aby se protáhli.

Jinak z lidí v mojem okolí, co pavouky nechovají, neznám nikoho, kdo by měl tendenci hrabat po nich rukou. Většinou si stoupají na stůl, když se zmíním, že bych mohla otevřít terárko s roseou a hodit jí cvrčka Wink
wattie
Moderátor

PříspěvekZaslal: st listopad 19, 2008 9:35 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Pokud tomu tak opravdu je, že v Polsku zakázali chov (přechovávání) těchto druhů plošně, považuji to za skandální. Mám v Polsku přátele, donedávna jsem tam jezdil pavouky měnit s jinými chovateli. Upřímně řečeno mě to v tomhle marasmu co v EU vládne ani moc nepřekvapilo. Je to další krůček k totalitním praktikám, k absolutní kontrole shora. Doufám, že se nenajde nějaký aktivní blb u nás, který se toho chytne.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Arachnomania -> Pokec Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

Přejdi na: