Knihovna| Inzerce | Diskuse | Fotogalerie | Výstavy | Kontakt | Odkazy

(od 21.04.2003)

Brachypelma smithi (Cambridge 1897)

Podčeleď: Theraphosinae
Výskyt: Mexiko
Velikost: v rozpětí nohou až 15cm, v těle cca 7cm
Teplota: okolo 25°C
Vlhkost: 50-60% (s tím, že více navlhčíme jeden kout terária)
Jedná se o velice dobře známého sklípkana. Zajisté za to může jeho velice atraktivní zbarvení a také jeho mírnost. Brání se uvolňováním žahavých chloupků ze zadečku. Nevyhledává úkryt, takže jej jde pozorovat v teráriu i za dne. Terárium postačí o rozměrech 20x20x20 nebo 20x30x20 (v x d x h). Chovatelsky náročný není, a proto je lze doporučit začínajícím chovatelům.

Průběh páření

Ke své samici jsem se dostal po jedné výměně v únoru 2007. Byla ve 14.sv. a měla něco přes 6 cm v těle.V inzerci byl zrovna v tu dobu samec, tak jsem se pokusil o páření. Majitel samce byl z Brna, tak nebyl problém se zapůjčením. Samec i samice na sebe reagovali, ale k samotnému páření nedošlo. Samice se svlékla15.8.07 a byl to již její 15. svlek s tím, že nyní dosahovala v těle délky 6,5 cm. Začal jsem tedy velmi usilovně shánět samce, což není u nás nejjednodušší. Naštěstí se mému kamarádovi Majkymu svlékl zcela čerstvě jeho samec, který nebyl zrovna nejmenší (14.sv.). Samici jsem nakrmil myším holátkem, které z chutí přijala.

30.8.07 - jsem si jel pro samce. Samec byl dost velký a velikostně se samici zcela vyrovnal.

3.9.07 – samec se přečerpal

5.9.07 – Jsem se rozhodl pokusit o první páření. Zkusil jsem samici a samce umístit do umělohmotného lavoru o průměru cca 60cm s vrstvou lignocelu. Nejdřív jsem umístil samici a po 15 minutách samce. Ani po 2 hodinách se vůbec nic nedělo ani náznak samcova chvění či jinému zájmu o samici, a tak jsem je vyndal. Opět se mi neosvědčilo páření sklípkanů jinde než v teráriu samice a proto již od jiných způsobu zcela upouštím.

9.9.07 – Jsem se pokusil o páření číslo 2, ale tentokrát již v teráriu samice. Po 10 minutovém nic nedělání se samec začal konečně chvět a samice mu začala odpovídat velmi silným bubnováním. Po několikaminutové předehře v podobě bubnování a chvění se samec začal pomalu přibližovat k samici. Páření bylo opravdu velmi akční. Samci se stále nedařilo samici nadzdvihnout a ta byla stále agresivnější. Začala na samce dorážet, ale samec se stále pokoušel samici zvedat. Rozhodl jsem se, že mu pomůžu a špejlí jsem samici nadlehčoval a druhou jsem samce chránil před jejími chelicerami. Po naší společné snaze se konečně zadařilo a samec samici konečně nadzdvihl a začalo samotné páření, které ale trvalo pouze asi 30 sekund. Samice měla okamžitě tendenci samce napadnout a tak mu bylo potřeba s útěkem pomoci. Samce jsem odchytil do krabičky a samice ještě asi 20 minut stála a pečlivě se čistila. Samce jsem již musel vrátit kamarádovi a tak jsem již další přepáření nestihl. Samici jsem pečlivě krmil cvrčky,šváby B.dubia a myšími holátky.

8.2.08 – se samice začala ve večerních hodinách zapřádat do takového jako kdyby komínku, který dosahoval výšky až 10 cm a ve kterém uprostřed seděla. Nechtěl jsem ji rušit a tak jsem přikryl přední stranu jejího teraria papírem.

9.3.08– jsem se ihned po probuzení šel podívat co moje smitka dělá.K mé obrovské radosti držela mezi chelicerami sněhobílí kokon. V terariu jsem navlhčil z jedné poloviny podklad,opět jej zakryl papírem a nerušil jí.

2.4.08 – jsem opět z jedné poloviny vydatně navlhčil terárium.

Nebyl jsem si zcela jistý, kdy samici kokon odebrat, a tak jsem se začal ptát několika kamarádu, ale každý radil něco jiného. Někdo říkal po 30 dnech, někdo za 5 týdnu, někdo za 7 týdnů. Prostě všechny názory se rozcházeli, takže mi to nějak nepomohlo. U samice jsem měl stálou denní teplotu minimálně 25°C, ale spíš víc s nočním poklesem o cca 3°C.

21.4.08 – jsem se odhodlal samici kokon odebrat. Zkusil jsme jí hodit náhražku z toaletního papíru, ale tentokrát mi na mou lest neskočila. Proto jsem samici od kokonu odstrkal špejlí, přikryl jí krabičkou a kokon v klidu odebral. Kokon byl větších rozměrů (cca 5 cm v průměru) a po jeho rozstřižení se na mě vyhrnuly krásně vyvinuté L2. Dal jsem je do plastové krabičky na suchý ubrousek a navlhčil stěny a víčko krabičky. Snažím se u nich udržovat spíše vzdušnou vlhkost, než aby měly mokrý podklad.

Po jejich hrubém sčítání jsem se dostal cca na cifru 500 zdravých L2, jednu mrtvou L2 a 3 černá vajíčka (neoplozená).

Přeji úspěšný odchov tohoto velice překrásného druhu sklípkana a pevné nervy při páření.

Zbyněk ,, T3RRoR-ist'' Volejník
www.terroramajky.estranky.cz

Kokon
Kokon
L2
Dosp?lá samice
Samice s kokonem
© 2003 Michal Toráň & Jaroslav Dobiáš
webmaster
Home