Knihovna| Inzerce | Diskuse | Fotogalerie | Výstavy | Kontakt | Odkazy

(od 21.04.2003)

Theraphosa blondii

(Latreille, 1804)

Podčeleď : Theraphosinae
Země výskytu: Brazílie, Francouzská Guyana, Guyana, Surinam, Venezuela
Velikost: 10-12 cm v těle.
Terárium pro zemní druhy (50x40x40, dxšxv), s vysokým práhem. Teplota se pohybuje okolo 26-27°C, vzdušná orientační vlhkost 80-90%. Jako podklad lze použít lignocel, nebo rašelinu. Nesmí chybět miska s čistou odstátou vodou, neboť tento druh většinou často pije. Jako úkryt lze použít větší kus kůry, či břidlice.
Mláďata mají zpočátku šedavé zbarvení, při dobrém osvícení modravý, někdy kovově modravý odstín. Domnívám se, že odchylky ve zbarvení mohou způsobit odlišná naleziště v původní domovině, která se však při prodeji jedince většinou neuvádějí. Tělo mláďat pokrývají dlouhé chloupky. Dospělci mají hnědé zbarvení. Mláďata jsou již od 1.svleku hodně žravá a zkušenější chovatel může již od tohoto stáří většinou přesně určit pohlaví. Přesto se jedná o velmi choulostivý druh, který kvůli vyšší vlhkosti v teráriu často chytá plíseň. Navíc se v populaci odchované v zajetí často objevuje u starších samic tzv. rakovina sklípkanů.
S pářením tohoto druhu bývají občas problémy, páření se musí většinou opakovat. Z vlastní zkušenosti vím, že samice např. při milostné předehře na signály samce vůbec nereagovala a poté se s ním v klidu spářila. Páření jsem pro jistotu ještě dvakrát zopakoval a samice se opět v klidu se samcem pářila. Bohužel kokon z tohoto páření nevzešel. Pokud se však páření podaří, může být v kokonu i 150 mláďat, ale např. také jen devět. Jedná se o jeden z největších druhů sklípkanů na světě a právě pro svoji velikost je stále velmi atraktivní. Při vyrušení samice vyčesává velmi nepříjemné chloupky ze zadečku, vzácně se brání obranným postojem a výpadem. Pro svoji choulostivost, ale i velikost lze tento druh doporučit pokročilejším chovatelům.

Dospělá samice Theraphosa blondii se připravuje k lovu.
Samice T.blondii právě ulovila myší holátko.
Dospělá samice T.blondii při požírání kořisti.
Odlišně zbarvená nedospělá samice Theraphosa blondii.
Nedospělý samec Theraphosa blondii.
Pohlavně dospělý samec Theraphosa blondii těsně po svleku.

Text a foto: Michal Toráň

Použitá literatura: František Kovařík, Sklípkani, Madagaskar 1998;
www.arachnomania.cz.

© 2003 Michal Toráň & Jaroslav Dobiáš
webmaster
Home