Knihovna| Inzerce | Diskuse | Fotogalerie | Výstavy | Kontakt | Odkazy

(od 21.04.2003)

Stonožky rodu Scolopendra

Oblast výskytu: Vyskytují se v tropickém i subtropickém pásmu.

Velikost: 15-30 cm

Terárium(chov): Denní teplota 23-30°C, v noci 17°C. Stonožkám můžeme poskytnout větší množství podkladu, potom se zahrabou .Chceme-li mít lepší přehled o zvířeti, postačí měnší vrstva podkladu s úkrytem. Substrát by měl být vlhčí, ale né promočený. Dožívají se několik let, jako průměrný věk se často označuje 7 let, ale naproti tomu jsem se setkal i s názorem, že se mohou dožít i 20 let.

Obrana, chování: Agresivní,rýchlý, dravý,toxicky významný! Stonožky rodu Scolopendra nejsou vhodné pro začátečníky!

Příslušníci rodu Scolopendra, největší ze stonožek, jsou považováni za nebezpečné pro člověka. O složení jejich toxinů není mnoho informací, některé mimoevropské druhy mohou ojediněle způsobit i závažné systémové intoxikace, které se léčí symptomaticky. Antiserum se nevyrábí. Některé příznaky po kousnutím jsou: horečka 39°C, otoky, záněty, celková ochablost, závratě, dýchací a srdeční potíže. Bylo už i zaznamenáno umrtí po kousnutí jedné ze stonožek rodu Scolopendra.

Tělo se skládá z 21-23 částí(článků), nohy jsou uzpůsobeny pro rychlé šplhání, běhání a přidržení kořisti.J sou neuvěřitelně mrštné a rychlé, nahánět takovou stonožku není nic snadného a v uvozovkách to můžeme označit za "adrenalinový sport". Stonožky mají na každém článku těla jeden pár nohou, mnohonožky dva páry, tím je od sebe na první pohled rozpoznáme.

První pár nohou je přeměněn v neobyčejně velké kusadlové nožky vybavené jedovou žlázou. Tyto i po odstranění brzy dorůstají! Stonoha múže také silně štípnout posledním párem nohou.

Potrava: Stonožky jsou úspěšní a draví lovci. Na jejich jídelníčku je velké množství živočichů. Živí se hmyzem, dokáži ulovit i menší obratlovce jako jsou: ještěrky; myši; žáby, ptáky, štíry (po kterých často obyvájí nory), sklípkany.

Stonožky u nás zatím nejsou v chovech přiliš rozšířeny. Zkušenosti s odchovem nemám.

Zajímavosti: Jed Scolopendry znali lidé už dříve, upravený byl velmi cenný pro čínskou lidovou medicínu jako lék pro revmatismus, ledvinové kameny, některé kožní nemoce a k lepšímu hojení jizev.

V Africe jsou některé části stonožek využívány k jídlu.

(Informace jsou čerpány z jiných stránek.)

Desteros

Použitá literatura:
http://www.aquatera.cz
http://www.uszscb.cz
http://www.sklipkan.net
http://www.merapi.esnet.cz
http://library.thinkquest.org
www.ifauna.cz

© 2003 Michal Toráň & Jaroslav Dobiáš
webmaster
Home