Knihovna| Inzerce | Diskuse | Fotogalerie | Výstavy | Kontakt | Odkazy

(od 21.04.2003)

CHOV POTEMNÍKA MOUČNÉHO (Tenebrio molitor)

Potemník moučný (Tenebrio molitor) patří mezi brouky (Coleoptera). Dospělý brouk je dlouhý asi 2 cm, jeho larvy ("mouční červi") jsou dlouhé až 3 cm. Při chovu tohoto brouka bychom měli zachovat teplotu 20°C, při níž trvá vývojový cyklus asi 6 měsíců. Při vyšší teplotě sice vývojový cyklus urychlíme, ale také zvýšíme intenzitu nepříjemného zápachu. Chov můžeme organizovat dvěma různými způsoby.

Prvním způsobem je extenzivní chov, při kterém chováme všechna vývojová stadia pohromadě. K tomu potřebujeme nádobu s hladkými stěnami (např. z plastu nebo ze skla), o velikosti 50x50x30 cm. Musíme ji nechat zakrytou víkem, do které uděláme větrací otvor pokrytý sítem, protože jinak by nám dospělci mohli uletět. Na dno nádoby dáme několikacentimetrovou vrstvu krmného substrátu a na něj potom naskládáme vrstvu stromové kůry. Ve vrstvě kůry pak odebíráme larvy ke zkrmování. Krmný substrát může mít různé složení, používáme prakticky všechny možné obilniny ve šrotované, nebo vločkové podobě, otruby, strouhanku, sušené mléko, a rybí moučku. Na kůru je možné také položit kousek filcu, nebo látky, sloužící ke kladení vajíček, kterou udržujeme stále mírně vlhkou. Do nádoby této velikosti vypustíme asi 40-50 dospělců. Na kůru pravidelně pokládáme čerstvou potravu sestávající z ovoce a zeleniny (např. jablko, banán, mrkev), můžeme občas přilepšit granulemi pro psy a kočky. Starou potravu odstraníme. Chov musí být dobře větraný, protože za vysoké vlhkosti hrozí možnost zamoření chovu roztoči (např. Tyroglyphus farinae). Pokud se tak stane, je bezpodmínečně nutné chov zlikvidovat a vše desinfikovat.

Pokud chceme chov intenzivnější, je nutné od sebe stadium larvy a stadium dospělce oddělit. K tomu použijeme speciální nádoby, která má místo dna i místo víka síto. Do ní na výšku umístíme pláty kůry, tak aby mezi ní mohla propadávat vajíčka. Ta padají do nádobky obsahující pšeničné nebo ovesné vločky, která je umístěna pod nádobou s kůrou. Vylíhnuté larvy musíme i s vločkami v pravidelných časových intervalech přesypávat do chovných nádrží. Z nich odebíráme larvy ke zkrmování. Nezapomeneme ani na pravidelné obnovování chovu a část larev necháme vylíhnout. Dospělé brouky krmíme vločkami, zeleninou apod.

Stejným způsobem můžeme chovat i Potemníka drobného (Alphitophagus bifasciatus). Velikost brouka je 0,6 cm, larvy až 1,5 cm, který má nespornou výhodu ve svém rychlém vývoji. Při teplotě 27 C trvá jeho rozmnožovací cyklus 6 - 7 týdnů a různě velká stádia larev se hodí k odkrmení i těch nejmenších svleků sklípkanů. Je však nutné zamezit zahrabání larev do substrátu, než je pavouk najde.

V. Krejčí

© 2003 Michal Toráň & Jaroslav Dobiáš
webmaster
Home