Knihovna| Inzerce | Diskuse | Fotogalerie | Výstavy | Kontakt | Odkazy

(od 21.04.2003)

Chov a odchov Psalmopoeus irminia

Psalmopoeus irminia (Saager 1994)
Podčeleď: Aviculariinae
Výskyt: Jižní Amerika – Venezuela
Velikost: V rozpětí nohou okolo 13 cm, v těle cca 5,5 cm
Teplota: 25-30°C
Vlhkost: 75-85%

V chovu potřebuje vyšší, vlhké terárium o rozměrech například 20x30x20cm (d x v x h), ale klidně i vyšší. U stromových sklípkanů by terárium mělo mít vždy alespoň 30 cm na výšku. Poměrně mírný sklípkan, radši než obranné postavení zvolí útěk. Při krmení a vlhčení je potřeba dát pozor na bleskurychlé vyběhnutí z terária. Doporučil bych jej začínajícím chovatelům jako prvního stromového sklípkana.

Průběh páření

Svoji samici jsem si pořídil v 6.sv. v červnu 2007. Následné svleky probíhaly:
7.sv. – 29.7.07 (jsem ji určil jako samici)
8.sv. – 14.9.07
9.sv.- 12.11.07 – jsem se rozhodl, že se pokusím o páření.
Začal jsem tedy shánět samce. Naštěstí mému kamarádovi Majkymu dospěl na konci listopadu samec a tak jsem začal samici vykrmovat. Už jsme jen čekali na přečerpání samce, které se uskutečnilo 12.12.07.

14.12.07 – jsem se pokusil o první páření. Samec se ihned po vpuštění do terária samice jemně chvěl a chodil po celém teráriu. Samice byla zalezlá ve svém úkrytu připomínající svým tvarem punčochu s dvěma východy. S jedním u země a druhým směrem vzhůru. Po pár minutách chození po teráriu nabíralo samcovo chvění na intenzitě a začínal se přibližovat k samiččině ,,punčoše'', u níž se zastavil a začal mírně bubnovat. Po pár minutách strčil samec své přední nohy do hnízda samice a velice silně se chvěl. Po dvou minutách začal couvat zpět a již byl následován samicí, která vylezla ze své skrýše. Samice roztahovala chelicery a samec už na nic nečekal a začal jí pářit. Po pětiminutovém páření samec od samice rychle odskočil a vzdálil se do bezpečné vzdálenosti. Samce jsem ihned odchytl. Samice ještě chvíli stála před svojí pavučinou, ale po chvíli si zalezla zpátky. Oba jsem nakrmil – samce jedním dospělcem cvrčka domácího a samici dvěma.

18.12.07 - se samec přečerpal

19.12.07 – Jsem se v pozdních večerních hodinách rozhodl o přepáření. Domluvil jsem se s majitelem samce na tom, že samce zkusíme nechat v teráriu přes noc. Vpustil jsem ho tam a šel si lehnout. Ráno po probuzení jsem se šel okamžitě podívat do terária samice. Samec seděl zcela v pořádku na předním skle terária, takže jsem jej ihned odchytil. Jestli pářili, nevím. Samce jsem vrátil majiteli a samici nakrmil třemi dospělci cvrčka domácího.

5.1.08 – samice již nepřijímá předkládanou potravu

3.2.08 – Samici jsem již dlouho neviděl, tak jsem se rozhodl ji zkontrolovat. Naštěstí má svou punčochu postavenou u zadní stěny terária, takže jsem jen terárium odsunul od zdi a dovnitř bylo krásně vidět. K mému milému překvapení jsem viděl krásně bílý kokon.Vrátil jsem terárium zpátky na své místo a jen jsem ještě jemně navlhčil vnitřek terária.

1.3.08 – jsem se po 28 dnech rozhodl pro odebrání kokonu. Z toaletního papíru jsem udělal kuličku zhruba stejně velkou jako kokon a hodil ho vedle samice. Ihned se po něm vrhla. Vzala ,,papírový kokon'' a zalezla hlouběji do hnízda, což mi umožnilo ho lehce odebrat. Kokon měl tak 2 cm v průměru a po jeho otevření jsem zjistil, že skrývá L2. Vysypal jsem je na vlhký ubrousek a vložil do krabičky.

Celkové množství bylo 51 ks L2 a ani jedno shnilé, uschlé či jinak zničené vajíčko. Odchov jednoduchý.

Přeji všem hodně úspěchů v chovu a potřebné štěstí při odchovech.

Zbyněk ,, T3RRoR-ist'' Volejník
www.terroramajky.estranky.cz

Adultní samice
Kokon
L2
© 2003 Michal Toráň & Jaroslav Dobiáš
webmaster
Home