Knihovna| Inzerce | Diskuse | Fotogalerie | Výstavy | Kontakt | Odkazy

(od 21.04.2003)

Lubomír Klátil, Sklípkani rodu Brachypelma

Nová kniha pana Klátila, která se zaměřuje na konkrétní rod, kterou mě trošičku autor předběhl, neboť jsem o rodu Brachypelma zrovna chystal podobný projekt na CD :o). Samozřejmě Bůh zaplať za každou česky psanou knihu o sklípkanech.
Kniha samotná je podle mě určena pro širší chovatelskou veřejnost, jak napovídají kapitoly všeobecné části knihy (Ahoj, Bydlení, Čím krmit, Dárek, Ekonomika, Holka nebo kluk, Inteligence, Kalendář, Legendy, Nákup, či Praktické rady). Samotné popisy jednotlivých druhů rodu v kapitole „Chov“ je však podle mě až příliš strohý a stručný, u některých druhů chybí popis pro nedostatek informací úplně. Na zahraničních webových stránkách jsem však o těchto druzích informace našel. Internetové projekty o sklípkanech tato kniha prakticky nezmiňuje, což je v dnešní době na pováženou, zvláště když je kniha určena širšímu chovatelskému spektru, která hledá informace převážně na internetu. Bohužel doba je už taková- internetová. Také některé fotografie mohli být trošku lepší.
Na knize se podíleli a byli nápomocni také jiní chovatelé a autoři, jako např. M.Marečková, či O.Řehák. Vzhledově a použitým materiálem je kniha suprová, obsah mě však upřímně řečeno zklamal. Nedozvěděl jsem se z ní nic nového, ba naopak o příliš stručném a nevysvětlujícím popisu některých druhů (např.B.albiceps-druh o kterém se velmi diskutuje) lze mírně polemizovat. Považuji pana Klátila za velkého odborníka, ale tato kniha je podle mě šitá moc horkou jehlou a čekal jsem hlavně u popisu druhů nějaké poučení a nasátí nových informací. Ale znovu opakuji, jsem rád za každou novou knihu o sklípkanech a díky za ní. Celkově se jedná o poměrně vyvedenou knihu, která obohatí knihovnu každého chovatele.
Vydalo Vydavatelství a Nakladatelství Robimaus, Rudná u Prahy, 2008, www.robimaus.cz.

Michal Toráň
www.arachnomania.cz

© 2003 Michal Toráň & Jaroslav Dobiáš
webmaster
Home