Knihovna| Inzerce | Diskuse | Fotogalerie | Výstavy | Kontakt | Odkazy

(od 21.04.2003)

Nhandu coloratovillosum

Schmidt, 1998
Podčeleď: Theraphosinae
Země výskytu: Brazílie

Tento, podle mého nejkrásnější zástupce rodu Nhandu, byl dříve nabízen pod názvem Brazilopelma coloratovillosum. I když byl popsán „teprve“ před deseti lety, mezi chovatele se poměrně rychle rozšířil. Není se čemu divit, vzhledově se jedná o velice atraktivního pavouka. Druh dosahuje v rozpětí nohou okolo 15ti cm, na nohách má bílé skvrny a na zadečku delší oranžové chlupy. Celkově je tento druh velice chlupatý, stejně jako ostatní zástupci rodu. Náročnost jeho chovu není nikterak vysoká, dá se přirovnat k rodu Brachypelma. Druh je velice žravý, má sklony se přejídat. Mláďata krmíme červy, dospělé jedince klasicky cvrčky. Roste poměrně rychle a po svleku následují velké svlekové přírůstky. Pavoukovi vyhovuje zemní terárium o přibližných rozměrech 30x20x20 cm a vrstvou lignocelu, napáječkou a úkrytem. Teplota může kolísat mezi 23 – 30 °C. Co se týče chování, tak se jedná o poměrně impulzivního, zbrklého a divokého pavouka. Při vyrušení začne pobíhat po teráriu a nakonec se schová do úkrytu. Brání se uvolňováním žahavých chloupků a nepatří mezi tox. významné druhy.
Sám doma chovám jednoho zástupce tohoto druhu. Koupil jsem ho 4.9.2007 v jedné Olomoucké ZOO prodejně v 6tém svleku. Hned 12.9.2007 se mi svlékl. Další svleky následovali 22.10.2007, 22.12.2007. V tomto svleku jsem určil pohlaví, jednalo se o samce. Pavouka jsem proto začal méně krmit aby déle vydržel. Později jsem však zjistil jak jsem se mýlil. Sklípkan se 16.4.2008 svlékl a na svlečce byla k mé velké radosti krásně vidět spermatéka. Sklípkana jsem později přemístil do terária o rozměrech 25x20x20 cm kde zůstane až do dospělosti.
Tento druh patří v mém chovu mezi ty více oblíbené nejen pro svůj pěkný vzhled, ale i pro svou dravost a žravost a rychlý růst. Určitě bych ho doporučil každému chovateli

Použitá literatura:
F. Kovařík – Svět sklípkanů, Madagaskar 2006

Text a foto: Nerez

© 2003 Michal Toráň & Jaroslav Dobiáš
webmaster
Home