Knihovna | Inzerce | Diskuse | Fotogalerie | Výstavy | Kontakt | Odkazy | Euroinfo
Velikost nádrží

(od 21.04.2003)

Velikost chovných nádrží

Vzhledem ke stále se opakujícím dotazům v diskusi, týkajících se optimální velikosti krabiček na různě staré a velké sklípkany, jsem se rozhodl, že připravím pro začínající chovatele takový malý průřez a návod k jejich umístění. Obecně platí, že krabička by neměla být příliš veliká aby se v ní sklípkan dobře orientoval a nebloudil tam a na druhé straně zase příliš malá, aby se v ní zbytečně netísnil. Měla by být snadno dosažitelná a dobře umyvatelná, aby mohla posloužit vícekrát. Podotýkám, že chovám převážně zemní sklípkany amerického kontinentu, takže pro tyto druhy by měla moje slova platit beze zbytku. Pokud se jedná o africké a asijské druhy, předpokládám, že tam je to obdobné, snad s tím rozdílem, že se bude dávat trošku vyšší vrstva substrátu, která bude intenzívněji vlhčena.

1. Klasická "filmovka" dosud ničím nepřekonaná krabička na sklípkany v 1. a 2. svleku do 1 cm délky těla. Lehce dosažitelná v každé fotosběrně. Filmy jsou přijímány bez těchto krabiček, proto když ji tam někdo přinese, pracovník sběrny ji stejně vyhodí. Stačí jen si s ním domluvit, že nám bude filmovky schovávat a pak je chodit pravidelně odebírat. Nejlepší jsou filmovky průhledné, ty jsou však o něco méně četné, než filmovky průsvitné, nebo černé.

2. Kulatý kelímek o průměru dna 5 cm. K dostání na burzách, nebo ve větších papírnictvích, která mají v sortimentu umělohmotné nádobí na jedno použití, dále se v nich prodávají různé pribiňáky a mražené krémy. Můžeme v nich bez problémů umístit sklípkany o velikosti 1 - 1,5 cm v těle. Přiměřeně velké větrací otvory uděláme z boku těsně pod víčkem po celém obvodu krabičky, což nám umožní narovnat více krabiček na sebe, aniž by se větrací otvory ucpaly. Na dno dáváme cca 1 cm substrátu.

3. Hranatá krabička o rozměrech 7x10x5 cm (šxdxv) Běžně k sehnání ve dvou provedeních, (viz obrázek). V těchto krabičkách se prodává většina desetidekových porcí různých salátů, k dostání také nepoužitá ve větších papírnictvích a na burzách. Do těchto krabiček bez problémů umisťujeme sklípkany velké od 1,5 do 3 cm v těle. Větrací otvory uděláme opět těsně pod víčkem, po celém obvodu krabičky cca 1 cm od sebe. Pokud by byly otvory blíže u sebe hrozí, že se větší sklípkani dokážou svými chelicerami z krabičky vykousat.

4. Hranatá krabička o rozměrech 11x13x6 k sehnání na burzách, v papírnictvích, nebo se v nich prodávají čtvrtkilová balení salátů. Vhodná k umístění sklípkanů velkých od 3 až do 4,5 cm v těle. Větrací otvory opět těsně pod víčkem po celém obvodu na bočních stranách mohou být i ve dvou řadách. Je také možné vyrobit ve víčku zasouvací dvířka aby byli umístění sklípkani při krmení co nejméně rušeni a krabičku otvírat pouze při úklidu a odstraňování zbytků (viz obrázek)

5. Hranatá krabice o rozměrech 18x18x10,5 cm (takzvaná "švédka") s děleným víkem, K sehnání na burzách, nebo v některých prodejnách potravin a lahůdek, kam v nich expeduje saláty hlavně firma "Varmuža". Shánějí se o něco hůře, jako všechny předešlé, ale sehnat se dají a svojí konstrukcí jsou pro chov sklípkanů jako dělané. Je možné v nich umístit sklípkany od 4 až do 6 cm v těle a pro některé menší druhy a samce může tvořit trvalou nádrž na celý život. Jediná její nevýhoda je trošku horší průhlednost. Pokud tyto krabice seženete, je dobré umývat je pouze v horké vodě nějakým hadříkem, aby se třeba poškrábáním umělými drátky průhlednost ještě nesnižovala. Je dobré také při umývání pečlivě prohlédnout všechny záhyby víčka, jestli v něm nezůstaly zbytky salátu. Větrací otvory uděláme vrtákem s průměrem 4 mm nejlépe jak je naznačeno na obrázku. Krabičky výborně šetří místo a lze jich na sebe a vedle sebe narovnat velké množství, aniž by se nějak omezilo jejich větrání.

Sklípkani, kteří mají větší velikost jako 6 cm v těle by již měli být umisťováni do lepených skleněných nádrží o velikosti minimálně 20x20x20, optimálně 20x30x20.

Jak je vidět z výše uvedeného, postačí nám pro celý vývoj sklípkana, pokud nepočítám filmovky, čtyři velikosti krabiček, které jsou relativně lehce sehnatelné, hygienické, skladné a poměrně odolné a jejich další výborná vlastnost je, že dobře udržují potřebnou vzdušnou vlhkost, za předpokladu, že pravidelně vlhčíme určitou část substrátu (podle nároků sklípkana na vzdušnou vlhkost). Na vlhčení substrátu se mi nejlépe osvědčila "petlahev" s upraveným víčkem (viz obrázek). Díky nízké vrstvě substrátu se sklípkani nesnaží nějak dramaticky zahrabávat a je na ně po celou dobu dobře vidět, aniž by jsme krabičky otvírali, nebo s nimi jakkoliv jinak manipulovali. Byl bych rád, kdyby vám tento můj stručný průřez aspoň trošku pomohl při orientaci v problému "velikost sklípkana v závislosti na velikosti chovné nádrže."

Foto i text Vratislav "Iverson" Krejčí

© 2003 Michal Toráň & Jaroslav Dobiáš
webmaster
Home