Knihovna | Inzerce | Diskuse | Fotogalerie | Výstavy | Kontakt | Odkazy | Euroinfo
Teratolepis fasciata

(od 21.04.2003)

Teratolepis fasciata

(BLYTH, 1853)

Rozšíření: Areálem výskytu tohoto gekona je malá oblast na jihu Pákistánu. Obývá suché skalnaté oblasti kde se během dne schovává pod kameny a využívá svého ochranného zbarvení, které je pro tento typ biotopu opravdu výtečné.

Popis: Dorůstá velikosti 10 cm přičemž samice bývají obvykle vetší než samci. Zbarvení velmi dobře slouží jako kamufláž v kamenitém prostředí kde žije a skládá se z podélných pruhů střídavě tmavě hnědé a světle hnědé barvy, které jsou přerušovány světlejšími, skoro až bílými příčnými pruhy. Intenzita zbarvení se mění podle prostředí. Výrazným znakem je "mrkvovitý" ocas, jemuž vděčí za anglické označení "Carrot-tailed Gecko", popřípadě "Viper Gecko", protože jeho ocas by se dal také přirovnat tvarem k hlavě zmije. Ocas, který tvoří více než třetinu délky těla, slouží jako zásobárna energie a můžeme tedy říct, že plný mohutný ocas je jedním ze znaků dobré kondice těchto gekonů.

Chov: Pro pár nebo trio (samec a dvě samice) postačí malé terárium 30x30x25 cm. Jako substrát je vhodný písek, pořípadě písek smíchaný se zeminou. Několik kamenů položených přes sebe nebo kousků kůry poskytne možnost úkrytu. Teratolepisové mají sice přísavné lamely, ale žádní akrobati to nejsou. Osobně jsem je nikdy neviděl lézt po skle a ani ve vyšších partiích terária, přestože zadní stěnu meli uzpůsobenou ke šplhání. Domnívám se tedy, že jejich lamely nejsou příliš dobře vyvinuty.
Jako vytápění je vhodná žárovka, která přes den vytvoří lokální teplotu kolem 30°C s nočním poklesem až o 10°C. Je vhodné umístit do nevytápěného rohu terária mělkou misku s vodou a tuto část terária čas od času rosit. Gekoni rádi olizují kapky vody z dekorací a chladnější roh jim zároveň umožňuje najít si místo kde se mohou ochladit.
Vhodným krmením jsou octomilky, cvrčci, larvy Potemníka drobného (Alphitophagus bifasciatus) nebo larvy Potemníka moučného (Tenebrio molitor), vždy důkladně obalené ve vitaminových a minerálních prostředcích. Důležité je podotknout, že mláďata tohoto druhu gekona jsou opravdu malá, a proto může být trochu problém obstarat dostatečně malé krmivo. Ideální pro tyto účely jsou čerstvě vylíhlí cvrčci.

Odchov: Pohlaví je možné rozeznat poměrně snadno a to podle rozšířeného kořene ocasu u samců v místě kde se nacházejí hemipenisy. Někdy může dojít ke špatnému určení pohlaví, když má samice tolik tukových zásob, které se ukládají taktéž v oblasti kloaky, že vypadá jako samec. Samice v dobré kondici jsou velmi plodné, snášejí 1-3 vejce (obvykle 2) každé 2-4 týdny. Mohou mít až 12 snůšek za rok. Inkubace vajec na suchém písku trvá při teplotě 27-30 °C 50-60 dní. Je vhodné nechat samice řádně vyspět před prvním odchovem a to alespon 15-18 měsíců, aby se jim jejich vlastní plodnost nestala osudnou.

Přeji úspěšný chov a odchov těchto nádherných gekonků.

Jaroslav Dobiáš

© 2003 Michal Toráň & Jaroslav Dobiáš
webmaster
Home