Knihovna | Inzerce | Diskuse | Fotogalerie | Výstavy | Kontakt | Odkazy | Euroinfo
Expedice Peru 2002

(od 21.04.2003)

Horští sklípkani z Peru

Expedice Peru 2002 probíhající od 16.1.-4.3.2002 nalezla v horském terénu poblíž Cuzca, Huazcaranu a okolí vesnice Calca, pět druhů sklípkanů. Zajímavé jsou poměrně nízké teploty a nadmořská výška (až 4000 m n.m.) v místech, kde pavouci aktivují.
Prvním druhem je sklípkan (Peru, Cusco I.) o velikosti 30 mm (tělo), 13 mm (hlavohruď) u dospělé samice. Zbarvení karapaxu je naoranžovělé s tmavým trojúhelníkem, femury jsou černé, řídce oranžově ochlupené , od patel k tarzům jsou končetiny z ventrální strany zbarveny tmavě, dorsálně oranžově. Abdomen je černý, pokrytý delšími chlupy oranžové barvy , tvořící po stranách dvě nápadná pole.
Popis lokality v okolí Cusca: 3200 m n.m., denní teploty přes den vystupovaly nad 20°C, noční klesaly na úroveň kolem 8°C, vlhkost byla 90%. Pavouci se zde vyskytují na mezích , kde si budují kolmé, přibližně 20 cm dlouhé nory, zakončené komůrkou.

(Peru, Cusco I.) - spermatéka (Peru, Cusco I.) - samice

Na podobné lokalitě taktéž v okolí Cusca jsem nalezl jedinou samici jiného druhu (Peru, Cusco II.). Její nora měřila 25 cm , teplota 8°C po zhoršení počasí. Velikost těla 50 mm, hlavohruď 18 mm.

(Peru, Cusco II.) - samice

Šest kilometrů proti proudu řeky od vesnice Calca položené v nadmořské výšce 3200 m n.m. se nám podařilo najít další druh, který měřil 50 mm, hlavohruď 19. Jedinci tohoto druhu obývají zalesněné stráně nad řekou, z velké části tvořené hrubou kamenitou sutí s hrabankou. Pavouky jsme nacházeli mezi kameny, nezřídka na vysoce promáčeném podkladu., který promývala voda. Teplota dosahovala 18°C, vlhkost 95%. Celkové zbarvení sklípkana je po svleku černomodré, na hlavohrudi je patrný zlatavý nádech. Na patelách jsou výrazné plaménky a na zadečku vyniká zlaté zrcátko.

(Peru, Calca) - samice (Peru, Calca) - spermatéka

Další dva druhy obývaly stejnou lokalitu a to pod Huazcaranem , nedaleko vesnice Yungai, na přechodu mezi pastvinou a lesem. Nacházel jsem je nejčastěji v norách pod kameny, přibližně 10 cm pod povrchem, při venkovních teplotách okolo 20°C ve stínu, v noře 14°C, vlhkost 89%. První druh je černě zbarvený (Yungai II.), 30 mm veliký, hlavohruď 12 mm. Na zadečku mé dvě podobně ochlupená pole jako sklípkan (Peru, Cusco I.). Druhým je velice pěkně zbarvený sklípkan (Peru, Yungai I.), měřící 30 mm, hlavohruď 12 mm. Hlavohruď je béžovo-zlatá, zadeček je zdoben kontrastními oranžově a černě se střídajícími pruhy a znaky. Femury jsou černozelené , řídce ochlupené světlými chlupy, od patel k tarzům béžově zlaté. Ventrálně je pavouk zbarven světle okrově.

(Peru, Yungai I.) - samice (Peru, Yungai I.) - spermatéka

(Peru, Yungai II.) - samice

Po návratu utvořily tři samice posledně zmíněného druhu (Peru, Yungai I.) kokony a ze dvou se podařilo odchovat mláďata. První kokon jsem objevil 9.5.2002 a samici odebral 11.6.2002. Měřil 18 mm a byl jasně bílý. Obsahoval 102 zdravých larev a 5 vajíček bez známek vývoje, které jsem odstranil. Kokon byl inkubován při pokojové teplotě a 22.6. jsem pozoroval přeměnu na nymfy. Postupně se zvyšovala jejich aktivita a 19.7. došlo ke svlékání do stádia 1.svleků. Nebyla zaznamenána ztráta ani jediného pavouka. Mláďata ihned přijímala předloženou potravu. Vývoj druhého kokonu probíhal obdobně.
17.8. 2002 se svlékl jeden z dovezených samců a mohl jsem proto vidět dospělého samce, který je zbarvením podobný samici, končetiny jsou však výrazně delší a na holeních jsou patrné tibiální háky.
7.10.2002 jsem se pokusil o páření s přečerpaným samcem. Samici jsem umístil do připraveného terária a za 30 minut přidal samce, který ihned zkoumal terén. Vibroval a poklepával makadly o podklad, majíc přitom zvednutý první pár končetin kolmo vzhůru. Po třech minutách došel až k samici a dotkl se jí. Samice nereagovala a samec se vzdálil na 10 cm. Po chvilce opět lákal samici. Zanedlouho začala samice vstřícně poklepávat končetinami a sama začala samce nadzvedávat. Při zaklesnutí samec samici převrátil na záda a během několika sekund zasunul oba emboly. Po aktu se rychle vzdálil. Samice si čistila spodní stranu zadečku a o samce nejevila zájem i přes jeho další snahu o páření. Celé páření trvalo 10 minut, pak byl samec odstraněn.

Richard Kraus

© 2003 Michal Toráň & Jaroslav Dobiáš
webmaster
Home