Knihovna | Inzerce | Diskuse | Fotogalerie | Výstavy | Kontakt | Odkazy | Euroinfo
Crassicrus lamanai

(od 21.04.2003)

Crassicrus lamanai

Reichling & West, 1996

Tento nenápadný sklípkan pochází z Belize. Jedná se o monotypický druh rodu Crassicrus-Reichling & West, 1996.
Přesto, že není tento druh tak atraktivně zbarvený, jako jiné komerční druhy, je velmi zajímavý. Vlastním samici v desátém svleku. Pravděpodobně již bude pohlavně dospělá. Jedná se o menší druh. Moje čerstvě dospělá samice má cca 5,5 cm v těle. Mám ji od 1 svleku, takže pozoruji po celou dobu její životní projevy. Samice žije velmi skrytě. Chovám ji v teráriu pro "stromové" druhy o rozměrech 20x30x30 cm (ŠxVxD). Do 10 cm vrstvy lignocelu si samice vyhloubila noru, která vede přes celé dno terária. Zde tráví pavouk většinu času za dne, občas i v noci. Většinu nočního času však samice tráví na zadní stěně terária, která je polepena kůrou. Zajímavé bylo její chování cca 4 měsíce před svlekem. Samice byla velmi apatická, občas jsem měl pocit že uhyne. Při fyzickém kontaktu dělala "mrtvou". Abdomen však ještě zdaleka tmavý neměla. Vydržela bez hnutí být dva týdny na stejném místě. Tři měsíce před svlekem samice zalezla do své nory a nevylézala ani v noci. Zde se také samice po 3 měsících svlékla, exuvii "vystrčila" ven z nory a nadále tráví v noře veškerý čas.
Co se týče potravy, jedná se o poměrně žravý druh. Krmím převážně cvrčky, ale v občas podám půlku kuřecího srdce, nebo menší saranče. V nádrži nechybí miska s vodou. Tento druh velmi často z misky pije. Občas pozoruji příjem vody také z kapek, které po rosení ulpí na pavučině.
Jedná se o poměrně rychlého pavouka, který se brání útěkem, nebo výpadem. Míra toxicity jeho jedu mi není známa, avšak podle všeho odhaduji větší účinek jeho jedu. Kousnutí tímto druhem je tedy v současné době poměrně velký problém, jelikož jsem jaksi ještě nikde neviděl nějakou studii ohledně toxicity a účinku jedu na lidský organismus. Proto je při manipulaci s tímto druhem opatrnost na místě.

Nedospělá samice Crassicrus lamanai před svlékáním.
Pohlavně dospělá samice Crassicrus lamanai po svleku.
Svlečka (exuvie) pohlavně nedospělé samice Crassicrus lamanai.

Text a foto: Michal Toráň
www.arachnomania.cz
www.arachnomania.com

Použitá literatura: The World Spider Catalog, Version 7.5 by Norman I. Platnick.;
www.arachnomania.cz.

© 2003 Michal Toráň & Jaroslav Dobiáš
webmaster
Home